Достапни линкови

Тони Блер единствен британски кандидат за шеф на ЕУ


Поранешниот британски премиер Тони Блер е единствениот кандидат на Лондон за местот претседател на ЕУ, потврдиле денеска британските власти. Сегашниот премиер Гордон Браун останува на одлуката Тони Блер да биде британски кандидат. Агенцијата Франс прес повикувајќи се на дипломатски извори пишува дека шансите за Блер да биде првиот претседател на Унијата се многу мали. За новата функција во ЕУ, треба да се одлучува на вондерниот самит кој ќе се одржи на 19 номври.

XS
SM
MD
LG