Достапни линкови

Племенски судири во Ирак, 15 мртви


Во експлозија на бомба во ирачкиот град Киркук денеска, загинале најмалку двајца луѓе а повредени се повеќе од 10. Властите во Киркук,изјавиле дека очекуваат бројот на жртви да се зголеми. Денеска ирачките власти во село во близина на Багдад пронашле тела на 13 луѓе за кои велат дека загинале во племенски судири. Извештаите велат дека мажи, облечени во ирачки воени униформи нападнале членови на сунитско племе во селото Заидан.
XS
SM
MD
LG