Достапни линкови

Палестина размислува за прогласување на независност


Палестинците велат дека им е доста од тоа што нема напредок во мировниот процес ,па тие се подготвуваат унилатерално да прогласат независност .Главниот палестински преговарач Саеб Ерекат изјавил дека Палестинците ќе побараат од Советот за безбедност на ОН да ја признаат нивната независност, но одбил да каже кога Палестинците ќе се обрати до Советот. Израелските медиуми предвидуваат дека Соединетите држави кои се клучен сојузник на Израел, ќе стават вето на потег. Израелскиот премиер Бенјамин Нетенјаху ги повика Палестинците да започне мировни преговори со него. Палестинците го одбијат, велејќи дека Нетанјаху прво треба да запре со изградбата на спорните населби
XS
SM
MD
LG