Достапни линкови

Русија и Кина ги продлабочуваат меѓусебните врски


Претседателите на Кина и на Русија се состанаа денеска на маргините на состанокот на организацијата за Азијско – Пацифичка Економска Соработка, кој се одржува во Сингапур, и ги поздравија руско-кинеските врски. Рускиот претседател Дмитриј Медведев му рекол на неговиот кинески колега Хју Џинтао дека неговата посета на Москва во јули годинава била голем успех. По средбата Министерството за надворешни работи на Кина пренело изјава на кинескиот претседател во која се повикува на уште поблиски врски меѓу двете земји.

XS
SM
MD
LG