Достапни линкови

Амнести интернешнал:да се запре егзекуцијата на курдскиот активист во Ирак


Групата за човекови права, "Амнести интернешнал" ги повика денеска иранските власти да го запрат егзекутирањето на осудениот курдски политички активист. Шикро Моарефи беше осуден пред една година на смртна казна поради неговата политичка активност. Минатата недела, во Иран беше обесен еден курдски активист еден ден откако групата Хјуман рајтс воч го повика Иран да ја отповика смртната казна.


XS
SM
MD
LG