Достапни линкови

Шефот на Светската програма за храна штрајкува со глад


Шефот на Светската програма за храна штрајкува со глад за да го привлече вниманието на светот, за маките на гладните луѓе, пред одржувањето на самитото за храна во Рим, кој треба да започне утре. Жак Диуф, вчера започна да штрајкува со гладво холот на канцеларијата за храна во италијанскиот главен град. Диуф, кој е домаќин на самитот, ги повика луѓето од целиот свет да му се придружи во еднодневен пост во пресрет на одржување на самитот . И Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун изјавил дека во знак на солидарност ќе му се приклучи на Диуф
XS
SM
MD
LG