Достапни линкови

Кина сака да преговара со Тајван за трговија


Кинескиот претседател Ху Џинтао изрази надеж дека до крајот на годинава ќе почнат преговорите со Тајван за трговска соработка. Џинтао, во обраќањето на самитот на АПЕК во Сингапур, истакна дека тешките прашања треба да се остават настрана, а приоритет во преговорите меѓу двете земји треба да имаат економските теми.
XS
SM
MD
LG