Достапни линкови

Турскиот парламент со расправа за помирување со курдите


Турскиот парламент денеска треба да одржи седница на која ќе се расправа за планот на владата за помирување со кудското малцинство и за крај на 25 годишниот конфликт со курдските бунтовници. Премиерот Реџеп Таип Ердоган кој ќе има обраќање во парламентот изјави дека сака да им даде поголеми права и можности на курдите. Дел од опозијата го критикуваше планот со образложение дека претставува закана за турското единство.
XS
SM
MD
LG