Достапни линкови

Пакистан до атомската бомба, со помош на Кина?


Пакистан денеска ги отфрли како неосновани наводите, објавени во весникот Вашингтон пост дека Кина во 1982 година го снабдел Исламабад со збогатен ураниум за две бомби. Весникот го цитира Абдул Кадир Кан, таткото на пакистанската атомска бомба, кој вели дека од Пекинг биле добиени и плановите со кои Пакистан ја забрзал програмата за нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG