Достапни линкови

Самоубиствен напад врз американска база во Кабул


Во денешниот самоубиствен напад пред главната американска воена база во Кабул, според полицијата, биле повредени шест луѓе, тројца странски војници и тројца цивили. Базата Кемп Феникс се наоѓа во близина на аеродромот во авганистанскиот главен град. Одговорноста за нападот ја презедоа талибанските милитанти. Насилството во Авганистан годинава е на највисоко ниво во досегашната осум годишна војна во таа земја.
XS
SM
MD
LG