Достапни линкови

„Репортери без граници “ ја осудуваат казната за азербејџанските блогери


Од групата за слобода на печатот од организацијата "Репортери без граници , денеска ја осудиле одлуката за затворска казна на двајцата азербејџански блогери кои постирале сатирично видео на кое е претставено магаре како одговара на новинарски прашања. Од „Репортери без граници “ соопштиле дека судскиот процес против блогерите е цензурирање на обидот да се критикува власта. Двајцата блогери беа осудени за хулиганство во средата со казна затвор од 2 години.

XS
SM
MD
LG