Достапни линкови

НАТО ќе ја префрла одговорноста на авганистаните сили


Генералниот секретар на НАТО, Андрес Фог Расмусен изјавил дека наредната година силите на алијанската ќе почнат да им ја префрлаат одговорноста на авганистанските сили во Авганистан. Расмусен ја дал изјавата по средбата со британскиот премиер Гордон Браун. Браун изјавил дека предавањето на обврските во провинцијата Хелманд каде има околу 9 илјади британски војници може да започне во јули идната година. Но критичарите влат дека авганистанската влада е премногу корумпирана и не е во можност да ги превземе обврските.
XS
SM
MD
LG