Достапни линкови

Авганистан извезе 12 тони јаболка во Пакистан


Авганистан денеска извезе 12 тони на јаболка во Индија, преку воздушен и копнен пат преку Пакистан. Министерот за земјоделие на Афганистан, Мухамед Асиф Рахими го опишал тој настан како крупен чекор во истражувањето на светските пазари. Тој изјавил дека изворот на овошје можеби ќе ги натера производителите на афион и да се префрлат на производство на други култури. Авганистан не смее да извезува друго овошје и зеленчук во Заливот
XS
SM
MD
LG