Достапни линкови

СЗО: новиот грип ќе продолжи да се шири


Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека вирусот на новиот грип ќе продолжи да се шири иако сите земји на почетокот може да се спротистават со поостри мерки, како што е затворање на училиштата. Портпаролот на СЗО Грегори Хартал во својата синоќешна изјава за медиумите потсети дека вирусот веќе е проширен во 200 земји и оцени дека секоја држава има слобода да одлучува какви мерки да презема доколку смета дека тие се потребни за одбрана од новиот вирус.
XS
SM
MD
LG