Достапни линкови

Заврши средбата Црвенковски -Ахмети во Тетово


Лидерите на СДСМ, Бранко Црвенковски и на ДУИ, Али Ахмети на средбата која ја имаа денеска во Тетово дискутирале за клучните прашања за државата, со осврт на евроинтеграциите на Македонија.Тие се согласиле дека ова е историска шанса за Македонија која треба да се искористи. Црвенковски посочил дека и по еден месец од добивањето на Извештајот на Европската комисија, премиерот Никола Груевски ништо не сторил за решавање на спорот за името со Грција. Ахмети изјавил дека ДУИ и албанците ќе бидат максимално конструктивни и ќе придонесат во решавање на прашањето за името, и дека проблемот за името не го третираат одвоено од македонците. Тој додал дека на средбата не треба да се гледа како на дел од некое сценарио или притисок.

XS
SM
MD
LG