Достапни линкови

Македонија отвара амбасада во Приштина


Владата на последната седница одлучила канцеларијата за врски во Приштина да ја подигне на ниво на амбасада а започнале и со процедурата за именување на амбасадор изјавил вицепремиерот за спроведување на Рамковниот договор, Абдулаќим Адеми. Тој изјавил дека се надева оти ваквиот чекор ќе го следат и властите во Приштина и дека во скоро време ќе отворат амабасада во Скопје.
XS
SM
MD
LG