Достапни линкови

Путин:Нема гас за Европа,ако Украина не ги плаќа сметките


Премиерот на Русија, Владимир Путин денеска изјавил дека Русија ќе го прекине снабдувањето на Европа со гас преку Украина, ако Украина не плати за гасот што го користи. Тој по средбата со австрискиот канцелар Вернер Фауман во Москва, изјавил дека е загрижен за тоа дали Украина може да ги плаќа сметките за гас, бидејќи земјата беше тешко погодена од економската криза .Во јануари годинава заради спорот меѓу Русија и Украина, дел од Европа беше 2 недели без гас.

XS
SM
MD
LG