Достапни линкови

Претседателот на ЕУ ке биде избран на 19 Ноември


Европската Унија ќе одржи вонреден самит во Брисел следната недела за да избере Претседател и Шеф на дипломатијата. Шведска, како актуелен преседавач соопшти дека 27-те на шефови на држави и влади во Брисел на 19 ноември ќе го финализираат својот избор. Двете нови функции беа создадени откако и Чешка како последна од земјите членки го ратификуваше Лисабонскиот договор за реформи во Унијата.
XS
SM
MD
LG