Достапни линкови

Армијата на Јужна Кореја ја зголеми борбената готовност


Јужнокорејски војници се во состојба на висока готовност ден по размената на огнот меѓу воени бродови со Северна Кореја разменија што е прв случај по седум години. Според Јужнокорејските власти севернокорејскиот брод бил тешко оштетен по престрелка на Жолто Море додека јужнокорејскиот брод имал мали оштетувања. Министерот за одбрана на Јужна Кореја Ким Тае изјави дека очекува Северна Кореја да се одмазди.
XS
SM
MD
LG