Достапни линкови

Бројот на трупите на ЕУ во Авганистан останува ист


Шведскиот министер за надворешни работи Карл Билд изјавил денеска дека бројот на трупите на ЕУ во Авганистан ќе остане приближно ист и покрај размислувањето на Соединетите држави да го зголемат бројот на војниците. Билд, чија земја е претседавач со Европската Унија е во дводневна посета на Кабул . Toj претходно се сретнал со авганистанскиот претседател Хамид Карзаи и му ја објаснил новата стратегија на ЕУ за Авганистан.
XS
SM
MD
LG