Достапни линкови

Ирак одобри договор со светски групаци за нафта


Ирачката влада го одобрила договорот со американско –европската групација за нафта „Ексон мобил“ и „Ројал Дач Сеил“, за развој на нафтено поле на југот на земјата. Групацијата ќе ископува по 8,6 милијарди барели нафта. Се очекува Министерството за нафта наскоро да го финализира 20 годиншниот договор за нафта. Минатата недела Багдат го заврши договорот со британски и со кинески фирми за развој на нафтено поле во најголемото светско наогалиште Румаила.
XS
SM
MD
LG