Достапни линкови

Средба Билд- Карзаи во Кабул


Шведскиот министер за надворешни работи Карл Билд се сретнал денеска со авганистанскиот претседател Хамид Карзаи во Кабул. Билд изјавил дека сака да му го соопшти планот за ЕУ за Авганистан на Карзаи , и подобро да се запознае со авганистанската политика . Билд како претставник на државата која претседава со ЕУ е прв претставник на светските сили кој има средба со Карзаи откако е реизбран за претседател на земјата.
XS
SM
MD
LG