Достапни линкови

Кина егзекутира 9 луѓе за етничко насилство


Во Кина биле егзегутирани 9 луѓе, кои беа уапсени за време на етничките немири во западниот регион Ксинџинјанг. Ова се први егзекуции после немирите меѓу Угурите и кинеските домородци во јули. Во немирите загинаа 200 луѓе. По немирите илјадници луѓе беа уапсени а голем број од нив се осудени.


XS
SM
MD
LG