Достапни линкови

Тензии меѓу Колумбија и Венецуела


Колумбија ќе вложи протест во Советот за Безбедност на Обединетите Нации бидејки претседателот на Венецуела Уго Чавез и наредил на армијата да се подготви за евентуален оружен конфликт. Претседателот на Колумбија Алваро Урибе оцени дека Венецуела се заканува со војна. Чавез, во телевизиско обраќање ги повика воените лидери во земјата да се подготват за војна поради тензиите со Колумбија, додавајки дека можеби Соединетите ДРжави ќе се обидат да ја испровоцираат.
XS
SM
MD
LG