Достапни линкови

Суданскиот лидер не присуствува на самитот во Истанбул


Турските власти соопштија денеска дека Суданскиот лидер Омар ал-Башир, по кој има меѓународна потерница, нема да присуствува на Конференцијата на исламските држави во Истанбул. Турција преходно изјави дека нема да го уапси Суданскиот лидер, со што се соочи со критики од меѓународната заедница. Омар ал-Башир и неговиот режим се обвинуваат за колежи, масовни силувања, и протерувања на африканските домородци од областа Дарфур
XS
SM
MD
LG