Достапни линкови

Кина ќе и позајми 10 милијарди долари на Африка


Кина ќе обезбеди 10 милијарди долари во заеми за Африка во текот на следните три години,изјавил денеска кинескиот премиер Вен Јиабао.Тој на самитот на Кина и Африка што се одржува во египетскиот град Шарм ел-Шеик, изјавил дека Кина ќе и помогне на Африка да изгради капацитет за финансирање. Кинескиот премиер претходно негираше дека Кина развива врски во Африка само за да обезбеди пристап до африканската нафта и други суровини, кои ќе и обезбедат економска моќ на Кина .Минатата година, Кина во Африка инвестирала повеќе од 7,8 милијарди долари
XS
SM
MD
LG