Достапни линкови

Далај Лама во посета на Индија


Илјадници будистички монаси денеска го поздравија доаѓањето на тибетскиот духовен лидер, Далај Лама, во едно индиско село во спорниот дел на Кинеско-индиската граница. Пекинг, ја критикуваше посетата на Далај Лама на селото велејќи дека на тој начин се поткопува територијалниот интегритет на Кина. Според кинеските власти, посетата на селото е дел од планот на Лама да ги наруши односите меѓу Кина и Индија. Но тибетскиот духовен лиред изјавил дека посетата е дел од турнеја на која се одржуват духовни предавања.

XS
SM
MD
LG