Достапни линкови

Марш на професионалните војници


Околу 300 професионални војници денеска учествувале на двочасовниот протестен марш низ скопските улици за да го искажат своето незадоволство од игнорирањето на нивните барања за регулирање на статусот по 38-та година од животот. По завршувањето на маршот тие се вратиле пред Владата, најавувајќи дека протестот ќе го прошират и низ внатрешноста на државата. Околу 150 војниците не се приклучиле на маршот, бидејќи како што изјавиле, не се согласуваат со барањата на Координативното тело.

XS
SM
MD
LG