Достапни линкови

Антивладини протести во Грузија


Неколку стотици антивладини демонстранти протестираа денеска во грузискиот главен град денес да ја одбележат две годишнината од акцијата на полицијата за справување на протестите на опозицијата. Околу 500 демонстранти се собрале пред канцелариите на грузиската јавна телевизија, а потоа продолжиле да се движат низ улиците на Тбилиси. Грузиската опозицијата постојано ги обвинува локалните медиуми дека се провладини .Во ноември 2007 година полицијата со помош на солзавец, водени топови и гумени куршуми, ги растера илјадниците демонстранти кои бараат претседателот Михил Саакашвили да си поднесе оставка.
XS
SM
MD
LG