Достапни линкови

Шестмина Срби, обвинети за воени злосторства


Српското обвинителство за воени злосторства покрена обвинувања против шестмина поранешни српски војници за убиства, силување и торура врз роми во источниот дел на Босна. Еден од главните услови за евроталантските интеграции на Србија е судење на сите оние што извршиле воени злосторства за време на војните на Балканот во деведесетите години од минатиот век.
XS
SM
MD
LG