Достапни линкови

Убиен американски војник во Авганистан


Еден американски војник кој служел во рамки на НАТО мисијата во Авганистан, бил убиен вчера во северниот дел на Авганстан, соопштуваат официјалните лица. Според претставниците на ИСАФ мисијата, војникот бил убиен од милитантите додека патролирал. Убиството на војникот, е на само еден ден по убиството на петмина британски војници ос страна на авганистански полицаец. Aвганистанскиот претседател Хамид Карзаи ги осуди нападите во Хелманд во кој наводно се убиени 9 цивили. Тој изјавил дека наредил случајот брзо да се испита. И од ИСАФ мисијата го испитуваат инцидентот.

XS
SM
MD
LG