Достапни линкови

Вацлав Хавел ќе организира концерт за одбележување на Кадифената револуција


Поранешниот чешки претседател Вацлав Хавел организирал концерт за да се одбележи 20-годишнината од Кадифената револуција со која по мирен пат беше соборен комунизмот во поранешна Чехословачка. Поранешниот чешки претседател изјавил дека голем број на истакнати светски лидери, вклучувајќи ги и претседателот на САД , Барак Обама и германската канцеларка Ангела Меркел, се очекува да се обратат со видео пораки . Концертот треба да се одржи на 14 ноември во Прага

XS
SM
MD
LG