Достапни линкови

ОН се надеваат дека спорот за името наскоро ќе се реши


Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-Мун денеска во обраќањето пред грчкиот парламент, изјавил дека ОН го подржуваат решавањето на кипарските проблеми и се надеваат дека спорот за името меѓу Македонија и Грција ќе биде решен во блиска иднина. Бан Ки Мун изјавил дека сега е шансата да се реши кипарскиот проблем, а решавањето на спорот околу името на Македонија ќе отвори нови перспективи за регионална соработка, стабилност и безбедност во Југоисточна Европа.

XS
SM
MD
LG