Достапни линкови

Турција уапсила 5 пирати


Турски командоси уапсиле петмина пирати, кои се обиделе да киднапираат грчки брод во Аденскиот Залив, соопштие турски воени извори. Турски воен брод реагирал на сигналите за помош на грчкиот брод и успеале да го запрат киднапирањето и уапсиле 5 пирати. Турција, која е членка на НАТО, испрати два воени брода во Аденскиот Залив во меѓународната мисија во Сомалија, која има за цел да ги спречува пиратските напади.
XS
SM
MD
LG