Достапни линкови

Хашкиот Трибунал му наметна адвокат на Караџиќ


Советот на судии при Хашкиот Трибунал одлучил да му наметне адвокат на обвинетиот Радован Караџиќ, јавуваат светските агенции. Според нив судењето на Караџиќ е одложено за март 2010-та година. На Караџик му се суди за геноцид и воени злосторства направени за време на војната во БиХ, од 1992 до 1995-та година. Поранешниот лидер на босанските срби, кој се бранеше сам го бојкотираше почетокот на судењето со образложение дека не е подготвен.
XS
SM
MD
LG