Достапни линкови

ОН:50 мировници казнети за сексуално малтретирање


Од ОН соопштиле денеска дека повеќе од 50 припадници на мировните сили на ОН биле казнети во минатите три години, поради сексуално малтретирање додека биле на мировни мисии. Според наодите на ОН, припадниците на мировните сили добиле казна од одземање на воениот чин до казна затвор од 8 месеци. Од ОН не го соопштуват името и идентитетот на казнетите.
XS
SM
MD
LG