Достапни линкови

Ал Каеда одговорна за нападите во Јемен


Ал-Каеда ја презеде одговорноста за нападот кој се случи во вторникот во кој загинаа тројца припадници на јеменските безбедносни сили. Во изјава на нивната интернет страница, групата вели дека нападот бил подршка за нивните браќа кои се затворени во Јемен. Автентичноста на пораката не може со сигурност да се земе, но пораката е постирана на интернет страница која ја користи Ал-Каида.Во ист ден кога се случи нападот во близина на границата со Саудиска Арабија, милитантите од Јемен убија еден а ранија 11 припадници на безбедносните сили на Саудиска Арабија.


XS
SM
MD
LG