Достапни линкови

Јушченко обвинува за лошо справување со грипот


Украинскиот претседател Виктор Јушченко ги обвини своите политички опоненти за криминална негрижа и неодговорност во нивното справување со свинскиот грип. Јушченко ги упати обвинувањата до премиерот Јулија Тимошенко и до претседателот на парламентот Володимир Литвин дека тие биле свесни за опасноста од епидемија кога ги организирале масовните митинзи за нивната кампања. Владата штотуку објави серија строги мерки како што се затварање на училишта или забрана за одржување јавни собири.
XS
SM
MD
LG