Достапни линкови

Епидемија на грип во Украина , 81 починат


Во Украина од грип и респираторни инфекции досега умреле 81 човек а повеќе од 478 илјади се заболени, соопштиле тамошните власти. Главниот санитарен инспектор Александар Беловол изјавил дека од новиот тип на грип Н1Х1 досега има 14 заболени а тројца веќе починале. Соседните држави на Украина веќе и испртиле медицинска помош. Во Украина минатата недела беше прогласена епидемија а девет области се под каратнин.

XS
SM
MD
LG