Достапни линкови

Во Русија, Ден на националното единство


Во Русија денеска се одбележува Денот на националното единство. Овој ден се одбележува од 2005 година кога тогашниот руски претседател Владимир Путин донесе одлука 4 ноември да биде замена за седмоноемвриското прославување на Октомвриската револуција во 1917 година. Во телевизиското обраќање сегашниот шеф на државата Дмитри Медведев изјави дека овој ден покажува колку рускиот народ е обединет.
XS
SM
MD
LG