Достапни линкови

Реизборот на Карзаи поздравен од ЕУ


Европската Унија му го честита на Хамид Карзаи реизборот за претседател на Авганистан. Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Хавер Солана изјавил дека се надева дека Карзаи наскоро се состави влада која ќе има легитимитет да се соочи со предизвиците на милитантите. ЕУ ја потврди одлуката дека и понатаму ќе соработува со владата на Авганистан за поголема стабилност на државата.
XS
SM
MD
LG