Достапни линкови

Пакистан нуди награда за главата на водачот на Талибанците


Пакистанските власти понудија награда од 5 милиони долари за информација која ќе ги доведе до апсење на лидерот на Талибанците Хакумулах Мехсуд и 18 други милитанти. Насилствата во Пакистан продолжуваат. Денеска во експлозија на бомба во градот Равалпинди загинаа 35 луѓе а десетици се повредени. Милитантите напаѓаат како одговор на офанзивата на пакистанските сили во Јужен Вазиристан. Обединетите Нации соопштија дека ги повлекуваат посматрачите од северозападните гранични области поради безбедносни причини.
XS
SM
MD
LG