Достапни линкови

ОН ќе започнат истрага за нападите во Ирак


Специјален преставник на ОН ќе се сретне денеска со официјални лица во Багдад за да разговараат за безбедносната ситуација во Ирак, по двата смртоносни бомбашки напади. Оскар Фернандез Таранцо, кој е асистент на генералниот секретар на ОН, ќе се сретне со ирачкиот премиер Нури ал Малики, и со минитрите за внатрешни работи , за надворешни работи и за одбрана . За нападите кои се случија на 19 август, Ирак ги обвини Ал Каида и приврзаниците на забранетата партија Баас.Генералниот секретар на ОН , Бан Ки Мун испрати специјален претставник на ОН во Ирак да започне формална истрага
XS
SM
MD
LG