Достапни линкови

Обид за подобрување на релациите Лондон - Москва


Британскиот минстер за надворешни работи Дејвид Милибанд и неговиот руски колега Сергеј Лавров денеска во Москва разговараат за начините како да се подобрат односите меѓу двете земји. Милибанд е прв британски министер за надворешни работи кој по пет години пауза ја посетува Москва со која односите се влошија по смрта од труење на Александар Литвиненко поранешен пропадник на руските безбедносни служби во 2006 во Лондон. Русија пак е лута поради одбивањето на Британија за испорачување на бизнисменот Борис Березовски осуден од руските судови.
XS
SM
MD
LG