Достапни линкови

Бомбаш самоубиец уби 30 лица во Равалпинди


Полицијата соопшти дека најмалку 30 лица загинаа во експлозија во Равалпинди каде што се наоѓа главниот штаб на пакистанските армиски сили. Експлозијата била предизвикана од бомбаш самоубиец кој на мотор се разнесол пред банка во близина на армискиот штаб. Во нападите на милитантите во последниве неколку недели како одмазда на офанзивата на северозападот на Пакистан загинаа 250 лица. Обединетите Нации соопштија дека ги повлекуваат посматрачите од северозападните гранични области поради безбедносни причини.
XS
SM
MD
LG