Достапни линкови

Повторно несогласувања за гасот меѓу Москва и Киев


Рускиот премиер Владимир Путин ја предупреди Европската Унија дека снабдувањето со гас преку Украина може да се прекине поради спорот со исплатата на парите со Киев. Тој својата загириженост преку телефонски разговор му ја пренел на неговиот шведски колега Фредрик Рајнфелд, чија земја претседава во унијата. Во јануари годинава поради слични проблеми меѓу Москва и Киев, без гас останаа Источна и Западна Европа.
XS
SM
MD
LG