Достапни линкови

Почина еден од основачите на Фатах


Еден од основачите на палестинското движење Фатах, Сахер Хабаш, починал денеска во 70-та година од животот , соопштуваат официјалните лица од Западниот Брег. Тој учествувал во основањето на Фатах, во 1965-та и му беше близок соработник на палестинскиот водач Јасер Арафат. Хабаш е роден на територијата на денешен Израел, но неговото семејство за време на арапско-ираелската војна во 1948-та, пребегало на Западниот брег.

XS
SM
MD
LG