Достапни линкови

6 затвореници ослободени од Гвантенамо


Американската администрација ослободила 6 кинески угур муслимани од воениот затвор Гвантенамо, и ги испратила да живеат на Палау, на Пацификот. Голем дел од ургурите кои се затворени во Гватенамо, беа уапсени од страна на американската влада, после нападите на кулите близначки на 11 септември 2001-та. Кина побарала затворениците да се вратат таму. Иако претседателот Барак Обама вети дека ќе го затвори затворот, во Гвантенамо, има уште 215 затвореници.
XS
SM
MD
LG