Достапни линкови

Германија и САД ќе разговараат за климатските промени


Германската канцеларка Ангела Меркел, изјавила денеска , дека планира да соработува со САД за плановите за климатските промени и за заштита на животната средина. Меркел во понеделник ќе отпатува во Вашингтон на кратка посета, и ова ќе и бидат главните теми на разговор. Вчера Меркел и другите претставници на земјите членки на ЕУ се согласија да им даваат по 100 милијарди евра годишно ,на земјите о развој, до 2020-та за да можат да се справат со климатските промени и да допринесат за намалување на глобалното затоплување
XS
SM
MD
LG