Достапни линкови

Геј парада во Тајпеј


Повеќе од 20 илјади луѓе се собрале денеска во Тајпеј да бараат еднакви права за луѓето со геј и лезбиска ориентација и право на склучување на геј бракови. Геј парадата во Тајван за првпат се одржа во 2003 со само 500 учесници за да нивниот број се зголеми до 20 илјади оваа година. На протестот учествувале активисти од повеќе од 100 здруженија за геј права од Кина, Јапонија и Малезија.
XS
SM
MD
LG